Relacja z ICT & Multimedia Event - Nowoczesne rozwiązania dla medycyny

21 Listopad 2013

Koniec ze staniem w kolejce do rejestracji w przychodni lekarskiej lub bezskutecznymi próbami telefonicznego połączenia z przychodnią lekarską. Nowoczesne programy śląskich firm oferują już możliwość rejestracji wizyty u lekarza online z dowolnego miejsca. Niektóre z nich zaprezentowano wczoraj na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach podczas konferencji „ICT& Multimedia Event” , którą uroczyście otworzył JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Zorganizowane przez Klaster spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Wśród uczestników konferencji byli m.in. przedstawiciele Konsulatu USA w Krakowie Pan Andrew Caruso Konsul ds. Polityczno Ekonomicznych i oraz Pani Iwona Sadecka specjalista ds. prasy i kultury. Multimedialne prelekcje dla uczestników przygotował Micael Gustafsson – Dyrektor największego klastra ICT w Europie oraz Pani Małgorzata Handzlik Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Konferencja klastra w całości poświęcona była nowoczesnym rozwiązaniom ICT dla medycyny. – Chcemy, by nowoczesne technologie przestały budzić strach. Chcemy pokazać, że pomogą one nam w rozwiązywaniu codziennych problemów – podkreśla organizator eventu, Joanna Sochacka prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Przewodnicząca Rady Śląskiego Klastra Multimedialnego.

Wydarzenie ICT & Multimedia Event to kolejny pomysł Śląskiego Klastra Multimedialnego na integrację małych firm innowacyjnych z terenu województwa śląskiego z ich potencjalnymi klientami, czyli placówkami medycznymi ze szczególnym uwzględnieniem szpitali. Okazuje się, że na Śląsku tego typu firm nie brakuje. - Często znajdują się one w naszym sąsiedztwie, tuż za rogiem. Niestety mało kto o nich nie wie. Dlatego stworzyliśmy poprzez ten event możliwość bezpośredniego kontaktu z twórcami innowacyjnych rozwiązań, którzy mogą udzielić wszelkich informacji na temat korzyści i trudności związanych z ich wdrażaniem – podkreśla prezes Sochacka. Całemu przedsięwzięciu patronuje  Uniwersytet Śląski, który jest jednym z członków założycieli Klastra oraz władze Rudy Śląskiej.

Wśród wielu specjalistycznych programów oferowanych placówkom medycznym,
a prezentowanych podczas spotkania na uwagę zasługują te, które ułatwiają pacjentom dostęp do lekarza. Na rynku są już dostępne programy, które oferują możliwość rezerwacji wizyty z dowolnego miejsca i praktycznie z dowolnego urządzenia mającego dostęp do internetu.

Pacjent  korzystający z internetowej rezerwacji widzi wszystkie usługi oferowane przez przychodnię i wszystkich specjalistów i lekarzy w niej pracujących. System umożliwia nie tylko rezerwację wizyty w określonym, wolnym terminie, ale również przypomina pacjentowi smsami lub mailami o umówionej konsultacji lekarskiej. Pacjenci mogą również tą samą drogą zrezygnować lub przełożyć termin wizyty.

 Sporo innowacyjnych rozwiązań śląscy przedsiębiorcy oferują również lekarzom
i personelowi medycznemu przychodni i szpitali. Dzięki nim lekarze mogą mieć pełny dostęp do danych pacjenta i historii jego choroby z dowolnego miejsca, a nie tylko w komputerze znajdującym się  w gabinecie.  Korzyści tego są takie, że personel medyczny danej placówki jest bardziej mobilny. Kwestią czasu jest to, że niebawem lekarz przy łóżku pacjenta nie będzie już stał z tradycyjną kartą choroby umocowaną przy łóżku, tylko z tabletem, w którym będzie miał wszystkie wyniki badań i dane chorego.

Organizator konferencji  - HUB CLUB Śląski Klaster ICT i Multimediów jest pierwszym tego typu klastrem na Śląsku. Utworzony na początku obecnego roku, zrzesza jednostki naukowe oraz firmy z branży ICT i multimedialnej.  Prezes Joanna Sochacka otwierając konferencję nie ukrywała, że wiele osób do dziś ma problemy ze zrozumieniem tego, czym tak naprawdę klastry się zajmują i dlaczego są one takie ważne. – Kiedyś otrzymaliśmy przesyłkę zaadresowaną nie do Śląskiego Klastra Multimedialnego, lecz do Śląskiego Klasztoru Multimedialnego – mówiła prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Klaster swoją siedzibę ma w Rudzie Śląskiej. - Działalność klastra pokazuje, że Ruda Śląska, nie jest tylko i wyłącznie miastem górniczym. Są w naszym mieście również firmy innowacyjne, które opierając się na potencjale wysoko wykwalifikowanych mieszkańców naszego miasta, z powodzeniem radzą sobie nie tylko na rynku krajowym, ale również europejskim, a nawet światowym – uważa prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Informacje o klastrze i jego działaniach znajdują się na stronie www.hubclub.pl

Ruda Śląska, 21 listopada 2013

Pani Małgorzata Handzlik Poseł do Parlamentu Europejskiego:
www.youtube.com/watch?v=VQrzgLPc8aw

Micael Gustafsson – Dyrektor największego klastra ICT w Europie:
https://www.youtube.com/watch?v=gT20YBbRSic